2250/123
Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldt, låg med gennembrudt krone, prydet med 115 røde, blå og grønne facetterede glasflusser, ottekantet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerdata And Lassen 1862. Mester Hans Eli Detlefsen, Sønderborg 1860–1884. Vægt 105 g. H. 16 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Sten med enkelte større samt mindre afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022
Vurdering
Hammerslag
18 bud