1509/​872

Svend Hammershøi, m.fl. (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Nils Kähler, m.fl. (f. 1906, d. 1979)

Kresten Bloch, m.fl. (f. Næstved 1912, d. København 1970)

En samling sten- og lertøj bestående af en jardiniere dekoreret med sort/hvid dobbeltglasur, sign. HAK, et fad af stentøj dekoreret med turkis glasur, sign. Nils, HAK, en mindre skål af stentøj dekoreret med Sung glasur, Kgl. P., sign. monogram KB, en skål af stentøj dekoreret med blå og hvid glasur, sign. monogram CW, et fad af stentøj dekoreret med glasur i forskellige nuancer, sign. L. Hjorth, et firkantet askebæger af stentøj dekoreret med blå glasur, mærket Knabstrup samt en skål af stavlimet teak, stemplet Nissen, Denmark. H. 3,5–13. Diam. 16–36. (7)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hammershøi jardiniere med to glasurafslag indvendig på kant, 12×5 mm og 2×3 mm.

Moderne kunst og design, 24. februar 2015

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

14 bud

850 DKK
(Autobud) 800 DKK
750 DKK
(Autobud) 700 DKK
650 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
400 DKK
(Autobud) 380 DKK
360 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
250 DKK