To kinesiske snusflasker af porcelæn, henholdsvis dekoret med vismand i farver og en vismand i underglasur blå H. 6,5 og 7 cm, samt en snusflaske af ravfarvet glas H. 5 cm. Derudover en miniature skål af porcelæn, dekoreret med trigrams og Ying and yang L/B. 8 cm, samt to mandarin hat knopper. 19–20. årh. (6)
Proveniens: Andreas Hansen Eriksens samling (1868–1953), udstationeret i Shanghai og Beijing mellem 1901 og 1927.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
18 bud