H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Børsen set fra Holmens bro”. Sign. H. G. F. Holm Børsen 1852. Sepia på pergament monteret på malepap. Lysmål 9,5×12.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 1.013.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegning afbildet s. 184 fig. 120 C. omtalt s.184.
Proveniens: Formentlig i George Stephens samling.
Let gulnet. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
13 bud