“Gamle huse” og “Fra Hornbæk. Søndag formiddag”. Begge tryksign. Carl Bloch, sidstenævnte 1886. To raderinger i passepartout. Lysmål 30×25 og 12,5×22,5. U.r. (2)
Litteratur: Rikard Magnussen - Carl Bloch 1834–1890. Tegnet forarbejde til raderingen “Gamle huse” afbildet s. 185. “Fra Hornbæk. Søndag formiddag” afbildet s. 181.
“Parti i Hornbæk. Søndag formiddag”: Papiret er gulnet. “Gamle huse” med enkelte mindre pletter samt håndteringsmærker.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017