2140/254
Præsentérfad af sterlingsølv, rillet korpus på indtrukken standrand. Stemplet Gong Ben. Japan 20. årh. Vægt 538 g. Diam. 19,5 cm.
Proveniens: Andreas Hansen Eriksens samling (1868–1953), udstationeret i Shanghai og Beijing mellem 1901 og 1927.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
39 bud