2402/​7

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

Redningsbåden går ud. Sign. Carl Locher 1894. Olie på lærred. 58×94,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 97, 2004 nr. 1823, afbildet s. 12. Bygmester Peter Nielsens samling (2004).

Minimale krakeleringer samt enkelte mindre retoucheringer. Behov for let overfladerensning og opstramning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. januar 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

22.000 DKK
21.000 DKK