103/137
Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Sankt Hans aften ved Skamstrup, i forgrunden græssende dyr ved en gård. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 41,5×62.
På bagsiden betegnet Sankt Hans aften 1889, Skamstrup.Afbildet
Ældre malerier, 16. august 2005
Vurdering
Hammerslag