Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerdag ved Lac Leman. Sign. P. Mønsted Ouchy-Lausanne 1889. Olie på lærred. 27×44.
Ouchy er en havn og et populært feriested ved søen syd for centrum af Lausanne i Schweiz, ved udkanten af Genevesøen (fransk: lac Léman).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 613, 1995 nr. 10. Bruun Rasmussen auktion 617, 1995 nr. 38.
Ældre malerier, 10. juni 2024