2119/1059
Dansk snedkermester
Rektangulært spisebord af mahogni med hollandsk udtræk, profilerede ben og kanter samt “sko” af messing. Udført 1930'erne. H. 76. L. 135/250. B. 100.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Top lysere end pladerne. En messingsko løs.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag