2348/967
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Vase af grøngult, matteret glas. Overfang af brunligt auberginefarvet glas udskåret med skovsø og træmotiver. Sign. *Gallé. Udført i Frankrig, 1904–1906. H. 35.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Sider med nogle mere markante ridser. Rester fra klistermærke.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag