Konstantin Vikentievich Dydyshko (f. ved Kovno (Kaunas) 1876, d. København 1932)
Parti fra Pechory Kloster ved Pskov. Sign. K. Dydyschko Petchory Closter 1928. Olie på malepap. 45×59.
Proveniens: Den danske sælgers farfar var maskinmester ved Østerbro i København, og modtog i 1940'erne maleriet som betaling fra en kunde.
Minimale mærker, krakeleringer, afskalninger og ridser. Behov for overfladerens og bedre indramning.
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018