Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)
“Rosengång med brun rand”. Håndvævet tæppe af uld i “rosengång” teknik. Geometrisk mønster i sorte, sandfarvede og rødbrune nuancer. Formgiven 1943. Sign. BN og AB MMF. L. 213. B. ca. 128.
Litteratur: Liljevalchs konsthalls katalog: “Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström”, Värnamo 2009, afb. s. 144.
Litteratur: Tyra Lundgren: “Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad”, Stockholm 1968, omtalt s. 115.
Litteratur: Viggo Steen Møller: “En bok om Barbro Nilsson”, Höganäs 1977, omtalt s. 38 og 94.
Et eksemplar udført til Högsta Domstolen i Stockholm, 1943.
Markant slitage. Pletter. Farveudløb. Reparationer. Defekter. Ujævne kanter. Se venligst detaljefotos.