2024/698
Ubekendte keramikere
Rund vase af lertøj med indridsede mønstre i relief. Rød, delvist bemalet lertøjsmasse. Sign. Alfredo Espinoza, Nicaragua. 20./21. årh. H. 21,5. Diam. 18. Rund rakubrændt skål af lertøj dekoreret med lys turkisgrøn glasur med røde og violette elementer. Stemplet Rakugalleriet Jelling. H. 12,8. Diam. 20. (2)
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag