2024/​698

Ubekendte keramikere

Rund vase af lertøj med indridsede mønstre i relief. Rød, delvist bemalet lertøjsmasse. Sign. Alfredo Espinoza, Nicaragua. 20./21. årh. H. 21,5. Diam. 18. Rund rakubrændt skål af lertøj dekoreret med lys turkisgrøn glasur med røde og violette elementer. Stemplet Rakugalleriet Jelling. H. 12,8. Diam. 20. (2)

Moderne kunst og design, 9. juni 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

600 DKK

600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
500 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK