Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 29”, m.m. Bestik af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 3970 g. (139)
Bestående af:
“No. 29”: 12 middagsgafler L. 20,7., 16 frokostgafler L. 17,8., 16 dessertskeer L. 17,5., 2 bouillonskeer L. 14,4., 1 suppeske L. 16., 1 kort pålægsgaffel L. 12., 12 kagegafler L. 15., 18 kaffeskeer L. 11,5., 17 teskeer L. 13,8., 2 mokkaskeer L. 10,3., 2 sukkerskeer L. 11., 1 sauceske med ovalt laf L. 17., 1 serveringsske med ovalt laf L. 22,5., 1 serveringsske med cirkulært laf L. 23,7., 1 lille serveringsske L. 19,6., 1 sauceske med cirkulært laf L. 18., 1 lille sauceske L. 18., 1 lille serveringsspade L. 16,5., 6 saltskeer L. 7.
Øvrigt mønster, Evald Nielsen men ej “No. 29”: 6 frugtknive L. 17,5., 4 frokostknive L. 19,7., 1 lagkagekniv L. 28., 1 flaskeåbner L. 14., 1 spejlægske L. 21,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lagkagekniv og flaskeåbner med senere ståldele.
891280 (Autobud) | ||
846622 | ||
891280 (Autobud) | ||
846622 | ||
891280 (Autobud) | ||
873649 | ||
891280 |