2142/​8

Dansk bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, rigt dekoreret med forgyldte skæringer, indlagt med listeintarsia, cabriole ben udskåret med bladværk, plade af hvidbroget marmor. Rokokostil. 19. årh.s midte. H. 80. B. 67. D. 47.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Pynteliste mangler. Marmorplade med større afslag. Nøgle medfølger ikke. Pynteliste medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

19 bud

13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
4.000 DKK