2142/8
Dansk bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, rigt dekoreret med forgyldte skæringer, indlagt med listeintarsia, cabriole ben udskåret med bladværk, plade af hvidbroget marmor. Rokokostil. 19. årh.s midte. H. 80. B. 67. D. 47.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Pynteliste mangler. Marmorplade med større afslag. Nøgle medfølger ikke. Pynteliste medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud