1843/​37

Holger Roed (f. København 1846, d. Ringsted 1874)

Portræt af maleren Jørgen Roed (1808–1888), kunstnerens fader. På væggen bag ham skimtes værket “Parti af Frederiksborg. Karusselporten”, som han malede i 1834–36. Usigneret. Olie på lærred. 96,5×71.

Holger Roed var søn af den danske portræt- og genremaler Jørgen Roed, som her er portrætteret, og bror til børnebogsforfatteren Helena Nyblom (1843–1926). Roed voksede op i et livligt kunstnerhjem, hvor forældrene ofte havde kunstnere og kunstelskere på besøg. Holger Roed døde en alt for tidlig død i 1874, kun 27 år gammel, efter at have vendt hjem fra sin store udenlandsrejse, som blandt andet gik til Italien. Holger Roed har på grund af sit korte liv derfor kun efterladt sig et begrænset oeuvre.

Delvist perforeret flænge i bunden af lærredet med retouchering (5 cm). Mindre stødmærker, ét retoucheret. Behov for rensning.

Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag