1945/126
Håndbygget modelskib af bemalet træ i form af Færø jolle. Seks årer, sejl, øsekar og foto af original jolle medfølger. 20. årh. H. 90. L. 133. B. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. november 2019
Vurdering
Hammerslag