Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Kvinder og børn i en solbelyst gård. Usigneret. Olie på træ. 39×60.
Tilføjet d. 16/5 2019:
På bagsiden attesteret af Helga Ancher.
Udstillet: Kunstforeningen, Kbh., “Michael Ancher”, 1949 nr. 70.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019