Foto endnu ikke klar
891/​175

Dansk rokoko chatol af nøddetræ med skæringer af forgyldt træ, hjørnebeslag af forgyldt bly og greb af forgyldt bronze, buet top udskåret med gennembrudte frugter, blomster og bladværk, overdel med spejldør bag, herunder skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum, stor bombéformet underdel med smal skuffe og tre store skævknækkede skuffer, base udskåret med gennembrudt ornamentik og perleguirlander. Ca. 1760. H. 245. B. 148. D 74.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK