2140/​353

Harald Slott-Møller m.fl. (f. København 1864, d. sst. 1937)

Nils Thorsson m.fl. (f. Eslöv 1898, d. 1975)

En samling Aluminia fajance, dekoreret i polykrome farver med blomster og fugle. H. 2–23. (13)

Bestående af: Marinevase nr. 838/147 2 asietter nr. 113/2193 Bordkortholder nr. 650/603 Mokkakop nr. 522/182 2 underkopper nr. 187/182 Sukkerskål nr. 732/360 Flødekande nr. 732/842 Tekande nr. 732/628 Bæger nr. 522/136 saltbøsse med reklame for H. Steensens Margarine. Lysestage fra Maj-stellet

Dele med krakeleringer og misfarvninger. Mokkakop med kanthak og stødmærker. Underkopper med misfarvninger og små stødmærker på kant. Sukkerskål med mindre kanthak og hårrevne på hank, slibning på lågets kant. Flødekande med reparationer på hank og mindre reparation på tud. Tekande med reparation på låg, slitage på tud. Saltbøsse med større afslag og manglende prop. Lysestage med flere kanthak.

Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK