1921/1520
Fem figurer af udskåret narhval- og hvalrostand samt to saltkar af tand og træ. Grønland. 20. årh. H. 3–13. (7)
Sæl og fugl løs. Eskimo med kurv på hovedet med udfyldt bund. Nogle dele betegnet.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag