2006/​24

Kinesisk præsentationsskål og penselvasker af porcelæn i form af en krukkesælger, dekoreret i jernrødt med drager og skyformationer samt polykrome farver. Mærket. 19.-20. årh. H. 7 og 16. L. 18 og 19. (2)

Penselvasker restaureret på hat, fremstår med afslag på forkant samt brændingsrevne indvendig i én krukke.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK