2006/24
Kinesisk præsentationsskål og penselvasker af porcelæn i form af en krukkesælger, dekoreret i jernrødt med drager og skyformationer samt polykrome farver. Mærket. 19.-20. årh. H. 7 og 16. L. 18 og 19. (2)
Penselvasker restaureret på hat, fremstår med afslag på forkant samt brændingsrevne indvendig i én krukke.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag