2124/117
Khmer betel box af sølv i form af en knælende buk. Mærket T900. Cambodia, 20. årh.s første halvdel. Vægt 695 g. L. 23 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Med revne ved det ene horn.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag