2427/​60

"Alt Ozier, Holzschnittblumen“. Et sæt på fem par kopper af porcelæn med osierkant, dekoreret i farver og guld med buketter og strøblomster. Samt sukkerskål med lågknop i form af pousseret blomst. Mærket i underglasur blå samt istemplede numre 52, 2 og 63. Meissen. 18. årh.s midte. (6)

En kop restaureret på kant, en kop med revne, en restaureret på hank. Mindre kanthak. Slitage på guld. Underkopper med forskellige numre. Sukkerskål med mindre brændingsrevne på kant, afslag på lågknop.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK