1425/8677
Russisk bestik i forskellige mønstre, bestående af sukkertang, serveringsspade, forskærersæt, frugtkniv samt diverse skeer og theskeer m.m., bl.a. forgyldt sølvske prydet med nielloarbejde, desuden saltkar af forgyldt sølv. Stemplet. 19. årh. Vægt ekskl. dele af stål ca. 500 gr. (24)
Flere dele graveret. En theske med reparation, en knækket. Mindre buler, ridser og mærker.
Russisk tema-auktion, 16. juni 2014
Vurdering
Hammerslag
19 bud