Alfred Alexandrovich Girv (f. Pechori 1880, d. Pskov 1918)
På vej i teateret. Portræt af en ung russerinde med broderet sjal og røde blomster i håret, holdende en lorgnet. Sign. A. Girv 1905 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 59×49.
Udstillet: Alfred Alexandrovich Girv udstillede regelmæssigt i Skt. Petersborg Kunstnerforening. I 1906 udstillede han her et værk som nr. 147 med titlen “Hovedet”. Dette værk er antagelig ovenstående.
Proveniens: Dansk privateje, i al fald fra 1950'erne.
Russisk, møbler og varia, 2. december 2016