1314/1548
Samling sølv bestående af strøbøsse, graveret med sløjfe og bladranke, sennepskrukke i form af vase, indvendig forgyldt, med spade samt lille kaffekande på tre fødder og hank af træ. Sidstnævnte med uidentificerede mærker. Danmark, England og antagelig Tyskland 19./20. årh. Vægt 360 gr. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kaffekande med bøjede fødder og derfor skæv, med bule, lågknop skæv på kande og sennepskrukke, dedikation på strøbøsse.
Varia, 4. april 2013
Vurdering
Hammerslag
18 bud