Jean Jacques Turretin (f. Altona 1779, d. Slesvig By 1858)
Et par miniatureportrætter antageligt forestillende ægteparret Rabe. Verso betegnet Anna Bergfeldt g. Rabe og Kapt. Rabe Ejer af Kaningården v. Holte. Sign. J. Türretin del. 26. Olie og gouache på papir. Ca. 10×9. Ovale i firkantet ramme. (2)
Minimale ridser ved kant. En mindre bleg skjold ved nedre kant af dameportrættet.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024