1949/​500

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Bamsestolen”. Øreklapstol med negle af teak og ben af eg, betrukket med mønstret møbelstof. Model AP 19. Designet 1951. Udført hos AP-Stolen, København.

Købt af nuværende ejer ca. 1960.

Stolen blev første gang præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben og negle. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

38.000 DKK
36.000 DKK