2108/515
Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)
"The Devil's Pearl”. Skål af klart glas blæst med luftbobler og huller. Sign. Timo Sarpaneva, Iittala, -55. H. maks. 14,5.
Almindelig brugsslitage. Nogle mindre hak på fodrand.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag