2108/​515

Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)

"The Devil's Pearl”. Skål af klart glas blæst med luftbobler og huller. Sign. Timo Sarpaneva, Iittala, -55. H. maks. 14,5.

Almindelig brugsslitage. Nogle mindre hak på fodrand.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK