922/​74

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Studie af et Skrivebord”. 1900. Usigneret. Olie på træ. 34×26.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 674.

Studie til fortegnelsens nr. 676: “Georg Brandes. Knæbillede” - et portræt af Krøyers ven, kritikeren, forfatteren og medstifter af avisen Politiken Georg Brandes (1842–1927) malt på bestilling af Jacob Hegel, forlægger på Gyldendal.

Om Krøyers forskellige portrætter af Brandes skriver Katrine Halkier: ”I portrætterne var det især svært for Krøyer at få Brandes’ intellekt – dét, der kendetegnede ham som person – frem. Krøyer prøvede derfor i Hegels portræt af forfatteren at illustrere dette intellekt ved at placere Brandes ved et skrivebord omgivet af skrivetøj og papirer, der refererede til hans åndelige virke som forfatter og taler” (Den Hirschsprungske Samling & Skagens Museum, “Krøyer i Internationalt Lys”, 2011–2012, s. 259).

I nærværende studie har Krøyer alene fokuseret på skrivebordet med bøger, skrivetøj og papirer.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?