922/​75

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Fisker set fra venstre, liggende i Sandet med Hovedet bøjet helt ned mod Armene, saa Ansigtet ikke ses”. Sign. S. K. Skagen 83. Olie på lærred monteret på lærred. 43×64.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P.S. Krøyers malerier, 1923, nr. 307.

Maleriet er et studie til “Fiskere paa Skagen Strand. Sildig Sommeraften”, som findes på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KMS1233). Krøyer malede dette maleri i sommeren 1883. I det færdige maleri ses en gruppe fiskere placeret i forgrunden, og Krøyer har arbejdet med at anbringe dem i forskellige stillinger - en stående, en siddende og tre fiskere i forskellige liggende stillinger. Forfatteren Henrik Pontoppidan besøgte sommeren 1883 Skagen og fulgte med i maleriets tilblivelse. Andagtsfuldt beundrede Pontoppidan og flere af Krøyers malerkolleger dennes kamp med tiden for at fange den helt bestemte “l'heure bleu” stemning.

Udstillet: Københavns Rådhus, “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 956A (to Studier til “Fiskere paa Skagen Strand, Sildig Sommeraften) (Tilhørende kunstneren). Charlottenborg, “En Samling Malerier, Studier og Tegninger af maleren P. S. Krøyer”, 1905 nr. 81. Kunstforeningen, ”P. S. Krøyer 1851–1909", 1910 nr. 128.

Afbildet: Alba Schwartz, “Skagen, Den Nye Tid i Oplevelser og Indtryk”, 1912, bd. I, s. 143.

Proveniens: Sagfører W. Johansen, Fredericia (1910). Bruun Rasmussen auktion 526, 1989 nr. 55, afb. s. 48.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?