2203/​887

Aldo Londi samt ubekendte keramikere (f. Montelupo 1911, d. 2003)

Cirkulær skål af lertøj dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram, stemplet Danmark. H. 10,2. Diam. 22,7. Vase af chamottestentøj med påtrykte motiver i relief. Dekoreret med transparent okkerbrun glasur med enkelte brun- og grønglaserede motiver. Sign. Italy, 639/1. H. 21. Rund vase med høj smal hals, dekoreret med mat blå glasur med brune elementer. Indvendigt med hvid glasur. Utydelig signatur, 15/24. H. 21. (3)

Grønglaseret skål: enkelte overfladeridser og mærker. Aldo Londi vase: Et afslag på fodrandens underside samt en minimal glasurafskalning på øverste kant. Vase med utydelig signatur: Et par minimale glasurafskalninger på øverste kant.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag