1624/608
Josef Frank (f. Baden bei Wien 1885, d. Stockholm 1967)
Serveringsvogn af messing opsat på store hjul. Top og underliggende hylde af sort stålnet. Udført hos Svensk Tenn. H. 64. L. 72. B. 43.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker og rust. Underliggende hylde med nogle ujævnheder. Greb mangler. En smule ustabilt stel, sløve hjul.
Moderne kunst og design, 14. juni 2016
Vurdering
Hammerslag