Thorald Brendstrup (f. Sengeløse 1812, d. København 1883)
Landskab fra Sørup Vang. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. 27,5×38,5.
På blændrammen en udstillingsetiket.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 282, 1972 nr. 19.
Enkelte små retoucheringer og minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019
11 bud