2014/​531 Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden AM okt. 79. Mixed media på plade. 70×70. Monteret mellem to lag plexiglas.

Be­skriv­el­se

Uden titel. Sign. på bagsiden AM okt. 79. Mixed media på plade. 70×70. Monteret mellem to lag plexiglas.

Litteratur: Albert Mertz Catalogue Raisonné, www.albertmertz.dk, registreret under året '1979'. Udstillet: “Giv Agt Mertz”, Den Kgl. Kobberstiksamling, København, 27. juni - 18. oktober 1987, udstillet som del af ruminstallation. Foto af rummet forefindes på bagsiden af plexiglasindramningen. Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Kunstner

Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag