2033/963
Carl Malmsten (f. 1888, d. 1972)
“Samspel”. Fritstående to-pers. sofa med runde, tilspidsende ben af bøg. Sider, sæde samt svungen ryg betrukket med gulnistret uld. Formgivet 1956. Udført hos O.H. Sjögren, Sverige. L. 155.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker, nederstel del af ben med slitage i farve. Betræk med smuds og pletter, enkelte defekter.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud