2005/537
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Syv giraffer”. Sign. Scherfig 1964, 137/250. Litografi i farver. Lysmål 61×67.
Litteratur: Lamberth. nr. 2.
Papiret er let gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud