Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Portræt af Cluas Anton Kølle (1827–1872). Sign. C. Bloch 1861. Sepia, pen, lavering og hvidt på papir monteret i passepartout. Lysmål 43×31. Uindrammet.
Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 8, omtalt s. 24, afb. s. 26. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.
Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 8).
Hjulpet af Kunstakademiets mindre rejsestipendium tog landskabsmaleren Claus Anton Kølle ophold i Rom fra 1860 til 1861. Hans første billeder herfra minder i sikkerhed og finhed om Constantin Hansens (1804–1880) og Christen Købkes (1810–1848) gengivelser af lignende emner. Senere dannede han sig en mere personlig opfattelsesmåde, hvori den milde, poetiske stemning, der hører til Kølles hovedfortrin som maler, især træder frem. Kølle var stilfærdig af natur, trofast mod sine venner, mild i sin dom over andre. Under opholdet i Rom havde han sin daglige gang i Skandinavisk Forening. Hans hjælpsomhed vandt ham venner og blandt dem kunne han udtale sig med fasthed, når det gjaldt kunstneriske emner.
Ældre malerier, 10. juni 2024