2446/​588

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos hhv. Georg Jensen og Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 470 g. (13)

Bestående af:

“Agave”, Georg Jensen 1933–1944. 1 serveringsske L. 24,5.

“Kaktus”, Georg Jensen, hhv. 1925–1932, 1933–1944 og efter 1945. 1 serveringsske med stål L. 19,6., 1 barnegaffel L. 14,5., 1 barneske L. 14,6., 1 lille frugtkniv L. 11,6.

“Liljekonval”, Georg Jensen anno 1926. 1 sauceske L. 18.

“No. 9”: 1 sukkerske L. 11,3.

“No. 3” / “Krokus”: 1 madskubber L. 10,3., 1 barne gaffelske L. 13., 1 dessertske L. 16., 1 teske L. 14.

“No. 13” / “Kugle”: 2 kompotskeer L. 16.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. “No. 3”: Madskubber og gaffelske med indgravering på bagsiden af skaft: “Poul 5–4-35”. “No. 13”: indgravering på bagsiden af skaft.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

891280 1.000 DKK