914/​413

David Salle (f. Norman, Oklahoma 1952)

“Direction”, 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred med applikation i bemalet træ. 102×102×12.

Står i moderne afdeling. KE

Proveniens: Galleri Faurschou, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående i 2008.

Den amerikanske kunstner David Salle er en del af den generation af kunstnere, der i 1980’erne og frem arbejder med det figurative, gestikulerende, ekspressionistiske maleri, i en tid hvor minimalismen og konceptkunsten står til troende på den internationale kunstscene. Salles betydning for samtidskunsten er ikke til at tage fejl af. Hans værker er repræsenteret på en række af verdens mest prominente museer som eks. Louisiana Museum of Art, Humlebæk, Denmark, The Metropolitan Museum of Art, New York, NY, The Museum of Modern Art, New York, The Saatchi Collection, London, Tate Gallery, London og The Solomon R. Guggenheim Museum, New York - for at nævne nogle få.

Foruden billedkunsten arbejder Salle med fotografi, tekst, scenografi og tryk. Denne bredde i hans virke kan man argumentere for, også kan ses i hans kunstneriske praksis. Salle arbejder med mange metoder og teknikker og kombinerer billeder fra pornografi, kunsthistorie, popkunst- og kultur i sine værker. Han rekontekstualiserer, eller remixer, objekter og forskellige stilistiske udtryk.

Hertil leger Salle bevidst med illusionistiske teknikker, hvilket også ses i det nærværende værk ”Direction” fra 2007. I dette værk benytter han flere materialer og bryder derved med lærredet flade. Ved at gøre værket tredimensionelt lader han værket række ud i beskuerens rum – lidt som en skulptur ville gøre. Det tredimensionelle detaljer tydeliggør Salles evne til at forvrænge eller desillusionere beskueren, hvilket gør værket mere tillokkende at genbesøge.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag