2416/501
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Gulvvase af stentøj modelleret med indridset dekor i relief. Dekoreret med lysegrå glasur med enkelte brune elementer. Sign. E.St.N. Udført og mærket hos Saxbo, 1950–1968. H. 43. D. 16. B. 19,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag