2416/​501

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Gulvvase af stentøj modelleret med indridset dekor i relief. Dekoreret med lysegrå glasur med enkelte brune elementer. Sign. E.St.N. Udført og mærket hos Saxbo, 1950–1968. H. 43. D. 16. B. 19,5.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK