1532/506
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 68”. Et sæt på seks spisestole med stel af eg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført og stemplet hos PP Møbler, 2006. (6)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Patineret stel med ridser og mærker. Flet med pletter. En stol med overfladiske vandmærker på ryglæn.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud