Foto endnu ikke klar
893/​73

Victor Isbrand (f. København 1897, d. sst. 1989)

Fire grønlandske genrescener fra en bygd. Antagelig fra Aappilattog (Upernavik).

På besøg i købmandens bod. Der uddeles sukkergodter. En festdag med dans i forsamlingshuset. En kaffemik. I skolestuen. Opmærksomme elever lytter til læreren. Alle sign. V. Isbrand. Olie på lærred. Tre: 65×81 (3) og en: 55×64 (1). (4).

Victor Isbrand opholdt sig i Grønland 1935.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK