Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Reolsystem af teak og ask bestående af tre vægpaneler, heraf to af teak, et af ask. Et skab med klap-front. Syv hylder, heaf en skrå magasinhylde. Greb og hyldeknægte af messing. Udført hos Bovirke. Vægpaneler teak: H. 200. B. 78. Vægpanel ask: H. 195. B. 78. Skab: H. 42. B. 78. D. 35. Hylder: B. 78. D. 22. Magasinholder: B. 78. D. 41. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skabshængsler mangler skruer. Paneler med enkelte finerskader.
Moderne kunst og design, 5. maj 2015
19 bud