Foto endnu ikke klar
880/1041
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
To vaser af klart glas. Indlagt med motiv af søgræs af grønt og rødt glas. Sign. Lindstrand, Kosta Lu 2027, heraf én stemplet Lindstrand Kosta. Formgivet 1954. Udført 1954–60'erne hos Kosta, Sverige. H. 17,9 og 17,6. (2)
Litteratur: H. Ricke: “Schwedishe Glasmanufakturen 1915–1960”, s. 357.
Glassamling, 26. september 2018
Vurdering
Hammerslag