2144/​181

Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832)

Frederik VI i kroningsdragt. 1830. Usigneret. Betegnet Vilhelm Bendz. Blyant på papir. Bladstørrelse 27×19.

Studie til Bendz’ store portræt af Frederik VI på Christiansborg Slot, malet til guvernementsbygningen på de Vestindiske Øers. Tre malede skitser til samme komposition findes på Rosenborg, Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg og Koldinghus (se Wilhelm Bendz 1804–1832. Et ungt kunstnerliv, Den Hirschsprungske Samling 1996, s. 132ff)

Proveniens: Antagelig kunstnerens forlovede, Marie Raffenberg; antagelig dennes mand B.C. Grønberg; dennes auktion, 19. maj 1864, nr. 55 eller 56 (”Frederik den Sjette i Kroningsdragt”). Nr. 55 købtes af medaljør F.C. Krohn (1806–1883); dennes auktion, 12. november 1883, nr. 58 (”Frederik den Sjette i Kroningsdragt. Blyant. 1830”); købt her af Kruse. Nr. 56 købtes af J.V. Gertner; dennes auktion, 12. december 1871, nr. 201; købt her af kaptajn From Møller; dennes auktion, 6.-7. juni 1884, nr. B14; købt her af professor Ludvig Wimmer; dennes auktion, 20. oktober 1920, nr. 99. Kunsthallens auktion 523, 29. august 2001, nr. 121.

Monteret på papir. Let bleget/gulnet. Foxing. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK