2039/883
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Standerlampe af mahogni, monteret med skærm af plisseret hvid akryl. H. inkl. skærm 160.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Gulnet plisseret skærm med folder og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud